Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?
celkem se účastnilo: 192148
|
Schengenský systém
Schengenská dohoda byla uzavřena 14. června 1985 mezi pěti členskými zeměmi Evropských společenství: Francií, Belgií, Nizozemím, Lucemburskem a Spolkovou republikou Německo. Cílem této dohody bylo dosáhnout odbourání hraničních kontrol mezi těmito pěti členskými státy. V pozadí uzavření dohody stojí snaha dosáhnout tří cílů:
V roce 1987 vstoupil v platnost Jednotný evropský akt, jehož cílem bylo vytvoření jednotného vnitřního trhu. Jednotný vnitřní trh měl představovat území bez vnitřních hranic při dodržení čtyř svobod pohybu v rámci Evropského společenství (svobody pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu). 19. června 1990 přijalo pět schengenských států Prováděcí úmluvu k Schengenské dohodě, která stanovila pravidla pro fungování systému a snažila se odstranit nedostatky Schengenské dohody. Podrobně se zabývala problémy jako např.:
- zrušení kontrol na vnitřních hranicích;
-
otázky vízové, azylové a pohybové politiky;
-
policejní spolupráce mezi schengenskými státy;
-
slaďování regulace povolení zbraní a harmonizace trestního zákonodárství;
-
ustavení Schengenského informačního systému;
-
zjednodušení mezistátní přepravy zboží.
Společenství pěti ustavujících schengenských států se začalo pomalu rozrůstat: Itálie (1990), Portugalsko (1991), Španělsko (1991), Řecko (1992), Rakousko (1995), Dánsko (1996), Finsko (1996) a Švédsko (1996). Součástí schengenského systému se staly i dva nečlenské státy ES Norsko a Island, které získaly status schengenského přidruženého státu. Naopak zcela mimo prostor zůstatky členské státy Velká Británie a Irsko.
O schengenské dohodě se mluví především v souvislosti se zrušením kontrol na vnitřních hranicích. Dále však tato dohoda zahrnuje:
-
Posílení ochrany vnějších hranic Schengenlandu. S tím souvisí otázka finančních kompenzací státům, které tvoří tzv. první linii a musí tak věnovat zvýšenou pozornost ochraně vnějších hranic a zabraňovat nelegálním vstupům.
-
Možnost dočasného obnovení kontrol vnitřních hranic.
-
Mezinárodní letiště a letiště způsobilá k přijímání mezinárodních letů jsou ve stejném postavení jako kterýkoli hraniční přechod.
-
Vízová a azylová politika. Se zrušením kontrol na vnitřních hranicích stačí, aby například vízum udělil jeden stát Schengenlandu a již není možné dotyčné osobě efektivně zabránit, aby navštívila území kteréhokoli schnegenského stát, byť z něho byla například vyhoštěna.
-
Policejní přeshraniční spolupráce. Lze obnovit kontrolu hranic z důvodu pronásledování uprchlého zločince nebo vyměňovat si informace mezi policejními složkami ostatních států.
-
Justiční spolupráce mezi státy. Zahrnuje například zjednodušení mezistátního doručování písemností, uznávání cizích soudních apod.
-
SIS a SIRENE. SIS je zkratka pro Schengenský informační systém (Schengen Information System), což je databáze informací, které jsou považovány za nezbytné k tomu, aby schengenský systém plnil své cíle. SIRENE (Supplementary Information Request at the National Entry), který urychluje komunikaci mezi národními databázemi a udržuje informace v SIS aktuální.
|
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání! Vaš redakční tým
|